Răspuns :
Răspuns:
Explicație:
m (NH4)2CO3 = 19,2g
g,moli CO2
masa de sare
19,2g yg xg
(NH4)2 CO3 + 2HCl= 2NH4Cl + CO2 + H2O
96g 2. 53,5 g 44g
x= 19,2 . 44 : 96 = 8,8g CO2
n= m : M
MCO2= 12 + 2.16=44----> 44g/moli
n= 8,8g : 44g/moli= 0,2moli CO2
y= 19,2 . 2 . 53,5 : 96 = 21,4 g NH4Cl g NH4Cl
M (NH4)2CO3= 2.14 + 8 + 12 + 3.16=96---> 96g/moli
MNH4Cl= 14 + 4 + 35,5=53,5----> 53, 5g/moli
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!