👤

La bornele unui acumulator cu t. E. M. E=26V şi rezistenţa interioară r=1Ω se leagă un rezistor cu rezistenţa R. Ştiind valoarea intensităţii curentului din circuit I=2A se cer:

a) rezistenţa electrică a rezistorului;

b) căderea de tensiune U pe rezistor;

c) energia disipată în rezistor în timpul t=5min;

d) puterea disipată in rezistor.

VA ROG, CÂT MAI REPEDE!!!!.


Răspuns :

Răspuns:

am atasat o poza cu răspunsul

Vezi imaginea ANDREI300703
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!


Ze Learners: Alte intrebari