👤

Dupa o scumpire de 15% un obiect costa 575 lei. Care a fost pretul initial?​

Răspuns :

115 supra 100 din x = 575
inmultim pe diagonale si va da: 115x=575*100
x= 575*100 supra 115
x=500 de lei

sper ca te am ajutat

Notăm prețul inițial cu p.

[tex]\it x+\dfrac{15}{100}x=575\Big|_{\cdot100} \Rightarrow 100x+15x=100\cdot575 \Rightarrow 115x=100\cdot575\big |_{:115} \Rightarrow \\ \\ \\ x=100\cdot5 \Rightarrow x=500\ \ell ei[/tex]