am nevoie urgent plsssssss
dau coroana

Răspuns:
K = 200 N/m
△l = 2 cm = 0.02 m
Fe = K • △l
[tex]f = 200 \times \frac{2}{100} = 2 \times 2 = 4[/tex]
Fe = 4 N (Newton)