👤

Urgent!!
Determinati concentratia molara a unei solutii care contine 10 kg carbonat de magneziu in 500 l solutie


Răspuns :

Răspuns:

Explicație:

m MgCO3= 10kg= 10000g

Vs= 500 L

cm

cm = n : Vs

n = m : M

M MgCO3= 24 + 12 + 3.16= 84---->84g/moli

n= 10000g : 84g/moli= 119,04 moli MgCO3

cm= 119,04moli  : 500 L=0,238 moli/L