👤

Masa molară a unei cloruri ce apartine al unui metal trivalent este 135g​

Răspuns :

Răspuns:

Notăm formula chimica a clorurii cu MCl3 (metalul, fiind trivalent, acesta are valenta 3, iar Clorul valenta 1)

A MCl3 = A M + 3 × A Cl =

= A M + 3 × 35,5

= A M + 106,5 = 135

A M = 135 - 106,5

A M = 28,5

Metalul are masa molara 28,5 g| mol

(cel mai apropiat ar fi aluminiul care are masa de 27 de g pe mol)

Poate ai greșit în scrierea masei molare totale a clorurii.

Succes!