👤

Densitatea vaporilor unei hidrocarburi fatà de hidrogen este de 42. Care
este masa molarà miu a hidrocarburli?


Răspuns :

Răspuns:

μ=84 g/mol

Explicație:

[tex]\boxed{d_{H2}=\frac{masa \ molara \ hidrocarbura}{masa \ molara\ hidrogen} }[/tex]

[tex]42=\frac{M \ hidrocarbura}{2}[/tex]

μ hidrocarbura = 42*2 = 84 g/mol