Răspuns :
Răspuns: densitatea = 7,8 g /cm³ = 7800 kg /m³ = FIER
Explicație:
pornim de la definirea densitatii :
densitatea = masa : volum
masa = 0,975 kg = 975 g
volum = 5 cm x 5 cm x 5 cm = 125 cm³
ρ = m : V = 975 g : 125 cm³ = 7,8 g /cm³ = 7800 kg /m³
Acum cautam in tabelele cu densitati ( la sfarsitul manualului ) si descoperim ca aceasta valoare corespunde fierului .
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!