Răspuns :
Răspuns:
1 . Presupun ca "Delta" este alungirea unui resort de care este suspendat un corp cu masa de 150 GRAME.
F elastica = greutatea corpului
F elastica = kΔl
Greutatea = mg
kΔl = mg
k = mg : Δl
m = 150 g = 0,15 kg
g = 10 N/kg
Δl = 3 cm = 0,03 m
k = 0,15 kg x 10 N/kg : 0,03 m = 50 N /m
2. Forta elastica Fe = kΔl
Δl = F : k
Forta elastica = greutatea corpului
G = mg
m = densitate x volum
densitate = 600 kg /m³
volum cub = 0,11 m x 0,11 m x 0,11 m = 0,001331 m³
m = 600 kg /m³ x 0,001331 m³ = 0,7986 kg
G = mg = 0,7986 kg x 10 N/kg = 7,986 Newton
Felastica = G = 7,986 N
Δl = F : k = 7,986 N : 100 N/m = 0,07986 m = 7,986 cm
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!