👤

4. Calculează masa clorurii de sodiu și a apei necesare pentru a pregăti: a) 120 g de soluţie cu partea de masă de NaCl egală cu 5%;​

Răspuns :

Răspuns:

ms=120g

C=5%

md= Cxms/100=5x120/100=6g

mapă=120-6=114g

Explicație: