Răspuns :
Răspuns: Volumul de gheață rezultat din 2 litri de apa = 2,22 litri = 2,22 dm³ = 0,00222 m³
Explicație:
- densitatea reprezintă raportul dintre masa si volum
- in anumite condiții de temperatura, volumul se poate modifica; in cazul apei, modificarea volumului se datorează proprietăților moleculelor, care se aranjează altfel, se modifica spatiile dintre molecule ceea ce duce la modificari de volum;
- masa nu se modifica, indiferent de temperatura;
- 1 litru = 1 dm³ = 0,001 m³
Problema : aflam masa celor 2 litri de apa la temp de 4 grade si apoi volumul corespunzator aceleiasi cantitati de gheata
- 2 litri de apa = 2 dm³ = 0,002 m³
ρ = m : V
m = ρV = 1000 kg/m³ x 0,002 m³ = 2 kg
cele doua kg de apa îngheață si rezulta 2 kg gheata
ρ gheata = masa gheata : Volum
Volum = masa gheata : ρ gheata = 2 kg : 900 kg /m³ = 0,00222 m³ = 2,22 dm³ = 2,22 litri
-
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!