Răspuns :
Răspuns:
Deci cred ca m= 1kg. Dar dupa definitie m= P(densitate) / V adica densitatea pe volum.
Explicație:
Dar cred ca totusi m=1 kg Sper ca te-am ajutat
Răspuns: m = 1 kg
Explicație:
densitatea = masa : Volum
masa = densitate x Volum
densitatea apei = 1 g /cm³ = 1 kg /dm³ = 1 kg /litru
Volum = 1 litru
masa = ρV = 1 kg /litru x 1 litru = 1 kg
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!