Răspuns :
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
8 papusi ____ ____ ____ ____ ____ ____ ____ ____
5 papusi ____ ____ ____ ____ ____
3 papusi = 30 lei
1 papusa = 30 lei : 3 = 10 lei
10 papusi = 10 x 10 lei = 100 lei
Răspuns:
[tex]\boxed{100 lei}[/tex]
Explicație pas cu pas:
notam pretul unei papusi cu x
vom avea urmatoare ecuatie:
8x=5x+30
8x-5x=30
3x=30
x=30:3
x=10 lei
deci
pretul unei papusi este de 10 lei
10 papusi( 10x) vor costa 10*10=100 lei
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!