👤

Pentru colegii săi, Lucian a cumpărat 4 cutii de bomboane, 3 rulade și 7 ciocolate. O cutie de bomboane a costat cât 3 ciocolate, iar o ruladă cât două ciocolate. Ştiind că o ciocolată, o ruladă și o cutie de bomboane costă 12 lei, află câți lei a cheltuit Lucian. Va rog cu segmente!!!!!!!​

Răspuns :

Răspuns:

Explicație pas cu pas:

bomboane _______ _______ _______

rulada  _______ _______

ciocolata _______

6 segmente = 12 lei

1 segment = 12 lei : 6 = 2 lei

1 ciocolata = 2 lei

1 rulada = 2 x 2 lei = 4 lei

1 cutie de bomboane 3 x 2 lei = 6 lei

4 cutii de bomboane, 3 rulade și 7 ciocolate

4 x 6 lei + 3 x 4 lei + 7 x 2 lei = 24 lei + 12 lei + 14 lei = 50 lei