👤

sa se calculeze masa de H din 19,6g Ca(OH)2
VA ROG AM NAVOIE PENTRU MAINE!!​


Răspuns :

Răspuns:

MCa(OH)2=40+2x16+2x1=74g/mol

74gCa(OH)2........................2gH

19,6gCa(OH)2.....................xgH

x=19,6x2/74=calculeaza

Explicație: