👤

O sursa electrica alimenteaza un circuit format dintr-o grupare paralele a 2 rezistoare de rezistente R1= 4 ohmi si R2=6 ohmi, inseriata cu un rezistor R3=1. 6 ohmi, ca in figura alaturata. Intensitatea curentului care trece prin sursa are valoarea I=2A. Daca se deconecteaza rezistorul R2, valoarea intensitatii din circuit devine 1. 5A. Determinati:

a) rezistenta echivalenta a rezist R1, R2, R3.

b) tensiunea la bornele sursei dupa deconectarea rezistorului R2

c) rezistenta interna a sursei.


Răspuns :

Răspuns:

este a

Explicație:

pentru că rezistența este de r1 de r2 de r3

Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!


Ze Learners: Alte intrebari