👤

Intr-un depozit ereau 9 tone de cărbuni. a).Câte kilograme trebuie luate pentru ca in depozit sa rămână un șofer din întreaga cantiate. b)Care kilograme trebuie luate pentru ca in depozit sa rămână trei optimi din întreaga cantitate?

Răspuns :

Răspuns:

Explicație pas cu pas:

Intr-un depozit ereau 9 tone de cărbuni. a).Câte kilograme trebuie luate pentru ca in depozit sa rămână un sfert din întreaga cantiate?

9 t = 9000 kg

9000 : 4 = 2250 kg (un sfert)

9000 - 2250 = 6750 kg trebuie luate

b)Care kilograme trebuie luate pentru ca in depozit sa rămână trei optimi din întreaga cantitate?

9000 : 8 = 1125 kg (o optime)

1125 x 3 = 3375 kg (trei optimi)

9000 - 3375 = 5625 kg trebuie luate

Explicație pas cu pas:

a)1 tona=1000 kg

9 tone=9000 kg

1 sfert din cantitate=2250(9000/4)

3/4=6750 kg trebuie luate pentru a rămâne un sfert

Cate kg trebuie luate pt a rămâne 3/8?

8/8-3/8=5/8

5/8din9000=5625kg (5×9000/8)

răspuns. 5625 kg

Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!


Ze Learners: Alte intrebari