👤

mama astăzi să adus la piață și a cumpărat 6 kg de mere și 3 kg de pere care în total făceau 23 de lei iar ieri mama sa dus la piață și a cumpărat 8kg de mere și 3 kg de pere și în total a cumpărat 25 de lei Cat costă 4 kg de mere și de pere dacă prețul este neschimbat?




dau coroana și 5stele!!!​


Răspuns :

Răspuns:

Explicație pas cu pas:

6 kg mere + 3 kg pere = 23 lei

8 kg mere + 3 kg pere = 25 lei

8 kg mere + 3 kg pere =  25 lei

-6 kg mere  - 3 kg pere = -23 lei

------------------------------------------------

2 kg mere = 2 lei

1 kg mere = 1 lei

6 kg mere + 3 kg pere = 23 lei

6 lei + 3 kg pere = 23 lei

3 kg pere = 23 lei - 6 lei

3 kg pere = 17 lei

1 kg pere = 17 / 3 lei ( Nu stiu de ce nu da un rezultat simplu)

4 kg mere + 4 kg pere = 4 lei + 4 * 17 / 3 lei

Ceva nu este in regula si nu stiu de ce.