Răspuns :
Răspuns:
1. apa in vas va avea forma unui paralelipiped cu baza de 40 cm x 20 cm si inaltimea de 60 cm
V apa = 40 cm x 20 cm x 60 cm = 48000 cm³ = 48 litri = 0,048m³
2. masa apa = densitate x volum = 1 000 kg /m³ x 0,048 m³ = 48 kg
3. greutatea totala a vasului = greutate vas gol + greutate apa
Greutatea = mg
masa vas gol = 4 kg
Greutate vas gol = mg = 4 kg x 10 N/kg = 40 N
Greutate apa = 48 kg x 10 N/kg = 480 N
Greutate vas cu apa = 40 N + 480 N = 520 Newton
4. in vas a mai ramas liber un volum V = 40 x 20 x (80 - 60) = 16000 cm³ = 0,016 m³
un corp de sticla cu volumul de 0,016 m³ si densitatea de 2500 kg /m³ are masa m = ρV = 2500 kg /m³ x 0,016 m³ = 40 kg
Greutatea = mg = 40 kg x 10 N/kg = 400 Newton
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!