👤

calculează masa varului stins Ca(OH)2 care poate fi obținut din 56 g de var nestins CaO . in ce stare de agregare va fi Ca(OH)2 daca apa va fi luată ​

Răspuns :

Răspuns:

MCaO=40+16=56g/mol

MCa(OH)2=40+2x16+2x1=74g/mol

56g...........................74g

CaO +  H2O → Ca(OH)2

56g........................x g

x=56x74/56=74g Ca(OH)2

Explicație:

Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!


Ze Learners: Alte intrebari