Răspuns:
14m/s
În primul rand,dacă forțele de frecare sunt nule,energia mecanica se conserva.
Și deci:
mv¡²:2=mgh+mv²:2
unde v¡ este viteza cu care sportivul arunca mingea și h este înălțimea de 1,45m.
simplificam masa și ne rezulta:
15²:2=10*1,45+v²:2 și de aici avem ca 112,5=14,5+v²:2=>v²=98*2=196=>v= radical din 196 care face 14m/s