👤

intr-un lac a fost aruncata o piatra.s-a observat ca unda creata de ea a ajuns la mal peste 40 sec.determina la ce distanta de la mal a fost aruncata piatra daca timp de 6 s s-au auzit 12 lovituri ale valurilor de mal iar distanta dintre 2 creste vecine este de 120 cm.Dau coroana ​​

Răspuns :

Răspuns:

se da

t=40 s,

nr de oscilatii =12 T(Perioada)=6s Lambda=120cm cm=1,2 m.

d(distanta)-?

V(viteza)=Lambda*T

V(viteza)=1,2×2=2,4m/s

V(viteza)=d/t ↓ d=V(iteza)*t(timpul)

d=2,4×40=96 m

raspuns: d=96 m

Explicație:

d=96 m