am nevoie de ajutor ex 5

Răspuns:
La un magazin o prajitura costa 3 lei,un suc costa de 4 ori mai mult decat prajitura ,iar un tort costa 28 de lei.
Cat costa sucul si tortul in total?
3×4+28=
= 12+28
= 40(lei)
R:40 lei