👤

un corp cu m=10 kg cade de la h=5 m. Care este lucrul mecanic al greutății ? ​

Răspuns :

Răspuns: L = 1000 J

Explicație:

Lucrul mecanic = Forta x deplasarea

forta = masa x acceleratia = mg = 10 kg x 10 N/kg = 100 N

deplasarea = 10 m  [ inaltimea de la care cade ]

L = F d = 100 N x 10 m = 1000 J

[ se observa ca este egal cu energia potentiala gravitationala a corpului ]

Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!


Ze Learners: Alte intrebari