👤

după o reducere de 10% un computer costa 7200 lei care a fost prețul lui înainte de reducere? repedee​

Răspuns :

Răspuns:

8000lei

Explicație:

10% din 8000 = 800lei

7200+800=8000lei

sper că te-am ajutat!!!

"știu că calculele sunt puțin neobișnuite dar este corect".)

Răspuns: [tex]\bf \red{\underline{8~000~lei\rightarrow pretul~calculatorului ~inainte ~de ~ reducere }}[/tex]

Explicație:

Notăm cu x - prețul calculatorului înainte de ieftinire

[tex]\bf x - 10\% \cdot x = 7 ~200 ~lei[/tex]

[tex]\bf x - \dfrac{10}{100} \cdot x = 7~200~~ lei~~~~\bigg|\cdot 100[/tex]

[tex]\bf 100x -10x = 720~000~lei[/tex]

[tex]\bf 90x = 720~000~lei[/tex]

[tex]\bf x = 720~000 : 90[/tex]

[tex]\bf \red{\underline{x = 8~000~lei\rightarrow pretul ~inainte ~de ~ reducere }}[/tex]

==pav38==