👤

Un comprimat masticabil, al unui medicament antiacid, conține 500 mg de carbonat de calciu. Calculează volumul de suc gastric cu densitatea, p = 1,007g/cm , având concentrația acidului HCl de 0,3%, care poate reacționa cu substanța activă , carbonatul de calciu, din acest comprimat.

Răspuns :

Răspuns:

miu,CaCO3=100mg/mmol

miu,HCl= 36,5 mg/mmol

niu=m/miu= 500/100mmol=5mmol CaCO3

1mmol.......2mmol

CaCO3 +  2HCl----> CaCl2 + CO2+ H2O

5mmol..........x

x=niu= 10mmol HCl

m=niuxmiu= 10x36,5mg=365mg HCl

c=mdx100/ms---> ms= mdx100/c

                             ms= 365mgx100./0,3=121666,7mg= 121,7g

ro=m/v---> v= m/ro= 121,7/1.007 ml=120,85ml suc gastric

1ml= 1cm³

Explicație:

Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!


Ze Learners: Alte intrebari