👤
RVXZE
a fost răspuns

4.Ce cantitate de oxid de magneziu se obtine in urma reactiei a 30 g de magneziu cu clor?Ce masa de clor este necesara?Care este numarul de moli de clor? REPEDE VA ROG !!!!!!!​

Răspuns :

Răspuns:

Explicație:

===>in urma react. dintre Mg si Cl2 se obt. clorura de Mg =MgCl2

30g Mg

react. cu  Cl2

g,moli MgCl2

g,moli Cl2

30g     yg      xg

Mg + Cl2 = MgCl2

24g     71g    95g

x=30 . 95 : 24 = 118,75 g

n= m : M

M=24 + 2.35,5=95----> 95g/moli

n= 118,75g : 95g/moli = 1,25 moli MgCl2

y=30 . 71 : 24 = 88,75 g Cl

n= 88,75g : 71g/moli= 1,25moli Cl2

Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!


Ze Learners: Alte intrebari