observați desenul și aflați:.....
aveți atașat ..

Răspuns:
V OA=10/2=5m/s
V AC=(30-10)/(6-2)=20/4=5m/s
V CD=0 staționează
V EF=20/(12-9)=20/3=6,6m/s