o motocicleta cu forta de tractiune de 4kN se deplaseaza cu viteza constanta timp de 3 min,efectuand un lucru mecanic de 28.000 J.Determina viteza motocicletei.URGENT, VA ROG!!!!!
Lucrul mecanic al fortei de tractiune: L=Fxd 4kN=4000N 28000J=4000 x d=>d=28000/4000=7m In 3 minute parcurge 7 metri Viteza=m/s, 3min=180s =>v=7/180=0.04 m/s
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!