👤

te rog dau coroana 29 Dacă Ioana ar cumpăra 3 caiete şi 2 blocuri pentru desen, ar plăti 12 lei. Dacă ar cumpăra 2 caiete şi 3 blocuri pentru desen, ar plăti cu 1 leu mai mult. Cât costă un caiet? Dar un bloc pentru desen? Prin metoda comparației te rog.​

Răspuns :

Răspuns:

3 caiete........2 b de desen..........12 lei |×2

2 caiete........3 b de desen.........13 lei |×3

6 caiete..........9 b de desen.......39 lei

6 caiete.........4 b de desen........24 lei

------------------------------------------------------

/                           5d=15 =>d=15:5=>d=3 lei un bloc de desen

3c+3×2=12

3c=12-6=>c=6:3=>c=2 lei un caiet

Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!


Ze Learners: Alte intrebari