👤

Exersez! O pereche de mănuşi costă de 4 ori mai puțin decât o pereche de ghete. impreună, costă 50 de lei. Câţi lei costă fiecare?
Oricare problema
va rog e urgent nu vă bateți joc ​
îmi trebuie azi la ora 18 30


Exersez O Pereche De Mănuşi Costă De 4 Ori Mai Puțin Decât O Pereche De Ghete Impreună Costă 50 De Lei Câţi Lei Costă Fiecare Oricare Problema Va Rog E Urgent N class=

Răspuns :

1).

mănuși |.......|

ghetele |.......|.......|.......|.......| } 50

50 : 5 = 10 lei ( costă mănușile )

10 × 4 = 40 lei ( costa ghetele )

2).

gaini |........|........|

rațe |.........| -} 27

27 : 3 = 9 ( rațe )

9 × 2 = 18 gaini )