👤

Concentraţi molară a 250 mL soluţie ce conţine 4,25g de AgNO3 este
a. 0,1 M.
b. 1M;
c. 2M;
D.2,5 M.
(Aag = 108: An = 14: Ao =16)


Răspuns :

Răspuns:

MAgNO3 =108+14+3×16=170g/mol

n=m/M=4,25/170=0,025moli

250ml=0,25L

CmM=n/Vs=0,025/0,25=0,1M

a) 0,1M

Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!


Ze Learners: Alte intrebari