👤

XII.3.74 Mario a cheltuit 40 de lei pentru 8 mărțișoare , iar Victor dorește sa cumpere 6 mărțișoare de același fel și care au același preț
Cât platește Victor pentru mărțișoare?
repede dau coroana​


Răspuns :

Răspuns:

Explicație pas cu pas:

Mario a cheltuit 40 de lei pentru 8 mărțișoare

Cât platește Mario pentru un mărțișor?

40 lei : 8 = 5 lei

Victor dorește sa cumpere 6 mărțișoare de același fel și care au același preț. Cât platește Victor pentru mărțișoare?

6 x 5 lei = 30 lei