Răspuns:
Explicație pas cu pas:
Mario a cheltuit 40 de lei pentru 8 mărțișoare
Cât platește Mario pentru un mărțișor?
40 lei : 8 = 5 lei
Victor dorește sa cumpere 6 mărțișoare de același fel și care au același preț. Cât platește Victor pentru mărțișoare?
6 x 5 lei = 30 lei