Răspuns :
Răspuns:
Explicație:
ms1=300g sol.
c1=10%
ms2=700g sol.
c2=20%
c3=?
md1= c1 .ms1 : 100
md1= 10 . 300 : 100= 30g sare
md2= c2 .ms2 : 100
md2= 20 .700: 100=140g sare
md3= md1 + md2
md3= 30 + 140= 170g sare
ms3= ms1 + ms2
ms3= 300 + 700=1000g sol.
c3= md3 .100 : ms3
c3= 170 .100 : 1000= 17 %
Răspuns:
ms1=300g
C1=10%
ms2=700g
C2=20%
C3=?
md1= C1xms1 / 100
md1= 10x300 / 100= 30g
md2= c2 xms2 / 100
md2= 20x700/100=140g
md3= md1 + md2 = 30 + 140= 170g
ms3= ms1 + ms2= 300 + 700=1000g
C3= md3 x100 / ms3 = 170x100 / 1000= 17 %
Explicație:
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!