👤

un generator cu t. e. m. de 12 V și rezistența interioară de 1 olm alimentează un rezistor cu rezistenta electrica 5 olm. tensiunea la bornele generatorului este ?​

Răspuns :

Răspuns:

Explicație:

I=E/R+r

I=12/(5+1)=12/6=2A

U=IR=2.5=10Vsau U=E-Ir=12--2.1=12-2=10V