👤

VA ROG DAU COROANA!!!!!
Afla masa de dioxid de sulf formată prin arderea a 340g de sulf de puritate 80%.​


Răspuns :

Răspuns:

S+O2=SO2

p=m pur/m impur*100

mpur=80*340/100=272g

32/272=64/X

X=544g