👤

daca energia cinetica este 6,8j si energia totala este 60j cat va fi energia cinetica?

Va rog repede dau coroana​


Răspuns :

Răspuns:  Ep = 53,2 J

Explicație:

Energia mecanica totala = Energie cinetica + Energie potentiala

Et = Ec + Ep

Et = 60 J

Ec = 6,8 J

Ep = Et - Ec = 60 J - 6,8 J = 53,2 Joule

Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!


Ze Learners: Alte intrebari