👤

ajutatima va roooggg​

Ajutatima Va Roooggg class=

Răspuns :

Răspuns:

Explicație:

notam U tensiunea pe gruparea paralel,deci U este aceeasi si pe fiecare rezistor

aplicam legea lui Ohm pt o portiune de circuit

I₁=U/R₁

I₂=U/R₂

impartim relatiile

I₁/I₂=(U/R₁0/(U/R₂)

I₁/I₂=(U/R₁).(R₂/U)

se simplifica U

I₁/I₂=R₂/R₁=30/150=1/5

I₂=5I₁ ,intensitatea prin al doilea rezistor este mai mare de 3 ori decat prin primul

1/R=1/R₁+1/R₂=(R₂+R₁)/R₁.R₂=(30+150)/30.150=180/4500=1/25

R=25Ω