👤

Ce masa are un corp cu densitatea de 800kg pe m cubi si volumul de 10dm cubi (exprima rezultatele in kg, g si tone


Răspuns :

Răspuns:

ro = m/V => m = ro×V = 800 kg/m^3 × 0,01 m^3 = 8 kg

8 kg = 8000 g = 0,008 t