Răspuns :
Răspuns:
Hey<3
------------------
300/10=10vh
300×10=3.000vj
---------------
-eva95-
Răspuns:
Explicație:
aplicam ecuatia lui Galilei in caderea libera
la h/2
v²=2gh/2=gh=300.10=3000
v=√3000=5,4m/s
la h
v²=2gh=2.10.300=6000
v=√6000=7,7m/s
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!