👤

Un corp cu masa de 4 kg are energia cinetica de 450J. Viteza lui este de....

Răspuns :

Ec = (m*v pătrat)/2
450 = (4*v pătrat)/2
Se simplifica 4 cu 2
450 = 2 v pătrat
V pătrat = 450/2 = 225
V = 15 m/s

[tex] \frac{mv {}^{2} }{2} [/tex]

Ec= mv²/2

Ec=450J

m=4 kg

v=?

v²=(450×2)/4= 225 => v= 15 m/s