Răspuns:
Explicație:
In camp gravitational energia mecanica se conserva ,rezulta ca in cele trei pozitii en mecanica este aceeasi ,putem calcula din datele problemei eneria mecanica inainte de lansare care este egala cu en potentiala in acel punct deoarece en cinetica este zero(viteza initiala in cadere libera este zero+rezulta
Em=Ep=mgh=2500.10.1=25000j=25kj 2,5t=2500kg 100cm=1m
b)vo-viteza in stare initiala este 0
v₁ la jumatatea distantei ,aplicam ec lui Galilei
v₁²=2.g.h/2=2.10.0,5=10m/s
v₁=1m/s
v -viteza finala
v²=2gh=2.10.1=20
v=√20=4,47m/s
√-radical