compune o problemă după imagine, astfel încât să se rezolve prin două operaţii. Scrie rezolvarea. 12 lei de 3 ori mai pu .

Răspuns:
Andrei cumpăra de la magazin o pasta de dinți și o periuta de dinți!Pasta de dinți a costat 12 lei,iar periuța de 3 ori mai puțin.Cati lei a costat periuța?Că-ți lei a plătit Andrei?
pasta de dinți 12 lei
periuta=12:3=4lei
total=12+4=16 lei a cheltuit