👤

15 moli de hidrogen se afla într-un vas cu volum de 30l la temperatura de 27 grade Celsius ce presupune exercita gazul asupra pereților vasului. ​

Răspuns :

notez semnul de inmultire cu x

nr molixRxT=pxV
R=0.082
T=27+273=300
15x0.082x300=p x 30
p=12,3 atm

Răspuns:

PV=nRT

T=t+273=27+273=300K

R=0.082

P=nRT/V=15x0,082x300/30=12,3atm

Explicație:

Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!


Ze Learners: Alte intrebari