3.De un resort elastic este suspendat un corp din fier (densitatea fierului este p=7,8
g/cm3) care are volumul V=0,002 dm'.Cat este forta elastica care apare in resort?Cu
cat se alungeste resortul daca constanta sa elastica este k=100N/m ?.Acceleratia
gravitationala este g=9,8 N/Kg.
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!