👤

calculează lucrul mecanic efectuat de către o forță constantă de 40 N,al cărui punct de aplicație se deplasează pe distanță de 50 cm,pe direcția și în sensul mișcării.


Răspuns :

Răspuns:

d = 50 cm = 0,5 m

L = F × d = 40 N × 0,5 m = 20 J

Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!


Ze Learners: Alte intrebari