Răspuns :
cazurile posibile sunt: 1;4;9;16;25;36;49;64;81;100;121;144;169;196
numărul cazurilor posibile este 14
probabilitatea =Nr cazuri favorabile/Nr cazuri posibile
p=14/200=7/100=7%
Răspuns:
7%
Explicație pas cu pas:
Probabilitatea se calculează ca raport procentual între fenomenele favorabile și totalul fenomenelor posibile.
Fenomenele favorabile sunt reprezentate de pătratele perfecte mai mici decât 200: 1, 4, 9, 16, 25, 36, 49, 64, 81, 100, 121, 144, 169 și 196. În total sunt 14.
Fenomenele posibile sunt reprezentate de numerele de la 1 la 200: în total sunt 200.
Probabilitatea de a extrage un pătrat perfect este
[tex]P = \frac{14}{200} *100 = 0,07[/tex]
Procentual: P = 0,07 * 100% = 7%
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!