👤

2 conductoare cu rezistente de 10 ohm si 15 ohn sant legate in paralel la o tensiune de 12 v. determinati intensitatea curentului la fiecare conductor si intensitatea curentului pana la ramificatie

Răspuns :

Răspuns:

Explicație:

U este aceeasi pe cele 2 rezistoare din grupare

aplicam legea lui Ohm pt o portiune de circuit

I₁=U/R₁=12/10=1,2A

I₂=U/R₂=12/15=0,8A

I=I₁+I₂=1,2+0,8=2A