Răspuns :
Răspuns:
intr-o ora, cele doua microbuze parcurg 30 km + 50 km = 80 km. Viteza lor cumulata este de 80 km/h
ele se vor intalni dupa un timp de la plecare = t = distanta : timp = 40 km : 80 km/h = 0,5 ore
primul microbuz ( C ->M) a parcurs d₁ = v₁t = 30 km/h x 0,5 h = 15 km
al doilea ( M ->) a parcursa d₂ = v₂t = 50 km /h x 0,5 h = 25 km
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!