👤

4 moli de sodiu reactioneaza cu acidul sulfuric Stiind ca din reactie rezulta hidrogen si sulfat de sodiu, calculati cati moli de acid se consuma. Va roog

Răspuns :

Răspuns:

2Na + H2SO4 → Na2SO4 + H2

2 moli Na.............1 mol H2SO4

4 moli Na.............x moli H2SO4

x = 4 / 2 = 2 moli H2SO4

Răspuns:

2 moli...........1 mol

2Na     +      H2SO4    →    Na2SO4   +   H2↑

4 moliNa........x moli

x = 4x1 / 2 = 2 moli H2SO4

Explicație: